X
چهارشنبه, ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ۱۱:۲۳ ۸
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   شهرستانها   بین الملل   وزارتخانه  
 معدن   تجارت   آموزش و پژوهش   استان  
 صنعت   شهرکهای صنعتی   مصاحبه   صنعت معدن و تجارت در رسانه ها  
 طبقه بندی نشده   اطلاعیه ها  
چچ
معاون وزیر صمت: مشکلات ساختاری اقتصاد باید برطرف شود

معاون وزیر صمت: مشکلات ساختاری اقتصاد باید برطرف شود

معاون وزیر صمت و رییس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: بخشی از مشکلات کشور ساختاری است یعنی ساختار اقتصاد آن ایراداتی دارد که باید برطرف شود.

حمید زادبوم پنجشنبه شب در نود و نهمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی و آیین تجلیل از صادرکنندگان استانی در سالن همایش‌های اتاق بازرگانی اصفهان که با حضور رییس دفتر رییس جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اشاره فرمودند برخی از مشکلات اقتصادی ما ساختاری است از این رو یکی از اقدامات حل مشکلات ساختاری، زیرساختی و تجارتی است.

وی ادامه داد: سال گذشته صادرکنندگان برغم تحریم‌ها و شیوع کرونا ۴۱.۳ میلیارد دلار صادرات انجام دادند و امسال ۳۱.۲ میلیارد دلار ارز برگشتی به کشور داشتند.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه در سال جاری واردات رقابتی ۱۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد، گفت: طی یازده ماه گذشته ۳۱.۲ میلیارد دلار صادرات صورت گرفت و ۱۳۰ میلیون تن کالا صادر شد که به لحاظ ارز ۱۱ درصد کاهش نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۴.۳ میلیارد دلار واردات صورت گرفته که ۱۵ درصد یعنی ۳۰.۸ میلیون تن کاهش نسبت به سال قبل داشته است.

زادبوم یادآور شد: از ۳۰.۸ میلیون تن واردات که ۳۴.۳ میلیارد دلار شد ۲۱.۴ میلیون تن واردات کالای اساسی به کشور بوده است.

به گفته وی طی ۲ سال اخیر کالای بی رویه وارداتی به کشور نداشتیم .

معاون وزیر صمت با بیان این که صادرکنندگان از جمله نخستین کسانی هستند که از تحریم‌ها آسیب دیده اند، گفت : از ۲۲ فروردین ۹۷ که تعهدات ارزی برقرار شد تا پایان دی ماه سال جاری حدود ۵۷ میلیارد یورو ارز باید به کشور باز می‌گشت که از این میزان ۴۱ میلیارد یورو بازگشته است.

وی اصفهان را از جمله اصفهان موفق در این زمینه اعلام و اضافه کرد: اصفهان ۸۷ درصد ایفای تعهدات ارزی داشته و یکی از استان‌های موفق در زمینه ایفای تعهدات ارزی است زیرا اغلب صادرکنندگان آن تولیدکننده هستند.

زادبوم بیان کرد: بیش از ۹۰ درصد از افرادی که تعهدات ارزی خود را ایفا کردند هم تولیدکننده و هم صادرکننده بودند.

آدرس کوتاه شده: