X
شنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ ۰۸:۰۸ ۷۷
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   شهرستانها   بین الملل   وزارتخانه  
 معدن   تجارت   آموزش و پژوهش   استان  
 صنعت   شهرکهای صنعتی   مصاحبه   صنعت معدن و تجارت در رسانه ها  
 طبقه بندی نشده   اطلاعیه ها  
چچ
روستاییان در صورت فعالیت تخریبی معادن به مراجع قضایی شکایت کنند

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان:

روستاییان در صورت فعالیت تخریبی معادن به مراجع قضایی شکایت کنند

معاون امورمعادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان گفت: روستاییان و افراد ساکن کنار معادن اگر اعتراضی نسبت به فعالیت تخریبی و یا تاثیر فعالیت معدن بر چشمه‌های آب شرب داشته باشند می توانند به مراجع قضایی شکایت کنند.

محمد سرجوقیان افزود : اگر اداره های آب و فاضلاب و شرکت‌های آب منطقه ای اعلام کنند که فعالیت این معادن تاثیری بر چشمه‌های آب دارد و موجب خشکی آنها می شود، مردم می‌توانند به مراجع قضایی شکایت کنند.

معاون امورمعادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان افزود: در صورتی که دادگاه حکم کند که فعالیت این معدن به چشمه و آب آن منطقه ضرر وارد می کند بطور معمول دادستان‌ و شعبات دادگستری حکم به تعطیلی اینگونه معادن می‌دهند، اما تا کنون موردی اینچنینی در استان اصفهان نداشتیم.

وی اضافه کرد: در زمان حاضر با توجه به اینکه استخراج معادن سنگ تزئینی بصورت مکانیزه و با استفاده از سیم برش الماسه و بدون انفجار انجام می‌شود، بطور معمول تاثیر چندانی بر روی منابع آب ندارد.

سرجوقیان گفت: معادن انفجاری که برای تولید شن و ماسه و مصالح استفاده می شود، با فاصله زیادی از روستاها قرار دارد.

به گفته وی، بطور عمده معادن در روستاها، کویر و دوردست قرار دارند و تا شعاع یک هزار یا ۲ هزار متری معادن قنوات وجود ندارد و معادن آب مورد نیاز خود از جمله شرب و شستشو را خریداری می‌کنند و اجازه استفاده مستقیم از آب قنوات و چشمه را ندارند.

سرجوقیان بیان کرد: معادن استان اصفهان جزو معادن طبقه ۱، ۲ و ۳ هستند که پسماندی ندارند.

وی یادآور شد: در ازای یک سنگ ۱۰۰ تنی حدود ۲۰ تن لاشه و ضایعات تولید می‌شود که در اصطلاح برخی از افراد پسماند است اما این پسماندها هیچگونه آلودگی ندارد و فقط از لحاظ منظر و چهره منطقه را نازیبا می‌کند.

معاون امورمعادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان گفت: ۸۵۰ معدن در این استان پروانه بهره‌برداری دارند که از این تعداد ۱۵۰ معدن شن و ماسه مجوز برداشت دارند و حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ معدن هم پروانه اکتشاف دارند.

وی افزود: نزدیک به یکهزار و ۳۰۰ مجوز معدنی در کل استان اصفهان وجود دارد که در حال فعالیت و تولید مواد معدنی هستند.

سرجوقیان اظهار داشت: از مجموع ۸۵۰ معدن استان نزدیک به ۶۰۰ معدن فعال و ۲۵۰ معدن به‌صورت فصلی هستند و یا بازار ندارند، که حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد این معادن فعال است.

وی اضافه کرد: بطور تقریبی ۵۰ درصد معادن ( معادل ۴۰۰ معدن) در زمینه انواع سنگ‌های تزئینی نظیر گرانیت، مرمریت و تراورتن فعالیت می‌کنند.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 4.3399686813354
Query time: 3.1876317660014